A mocsárrétek és kékperjés láprétek borította területet Batyki ősgyepnek nevezik. A területet először 1925-ben említi a botanikai szakirodalom és türjei láprétnek nevezi. Meglehetősen jól körülhatárolható térség: északról és keletről a vasútvonal, nyugatról egy égeres délről a Zala folyó szegélyezi. A XX. század elején kezdődött vízrendezések következtében az addig gyakori lápi nyúlfarkfű és a sárga liliom kipusztult, később a vasútépítés osztotta meg a korábban egységes rétet.
1989-ben nyilvánították védett területté. Ma 50 (38) hektárnyi terület maradt fenn, melynek mintegy felét kaszálónak használják. A másik részen viszont szinte változás nélkül maradtak meg napjainkig a Zala folyó völgyének egykori növényritkaságai.
Tömegesen fordul elő: folyó partján szibériai nőszirom, a kornistárnics, a mocsári nőszőfű és a szúnyoglábú bibircsvirág, de nem ritka a buglyos szegfű és a hússzínű ujjaskosbor sem. Ritkaságai között említhető az agárkosbor és a poloskaszagú kosbor, vagy a mocsári kockásliliom.
Kockásliliom
Védett! 10-
Eszmei érték: 10 000.-
Fehér májvirág
Fotó: Vikár József
Védett! Szára egyszerű, 10–25 cm magas. Az egyetlen, szíves-tojásdad szárlevél az alsó harmadán öleli körül a szárat. Tőlevelei a szárlevélhez hasonló alakúak, de hosszú nyelük van. A nyár végétől az ősz elejéig virágzik, a virága magányos, végálló. A szirmok kb. 1 cm-esek, lilás rajzolatúak. A porzók egy része mirigyes végű, rojtosan hasogatott képletté alakult; virágában az 5 meddő porzót 5 valódi porzó veszi körül. Termése 4 kopácsú, sokmagvú toktermés.
Természetvédelmi értéke:
A mocsári nőszőfű védett növény.
Fotó: Vikár József
Hosszú, kúszó gyöktörzsű, kissé szögletes, felül rövid szárú, 30-
Eszmei értéke: 5000.-
Fotó: Vikár József
védett faj. A 30-90 cm-re növő növény június-augusztusban virágzik. A szárlevelei szálasak, az alsók szálas-lándzsásak. A szár sokvirágú, a virágok kellemes illatúak. A szirom lemeze 1,5-
Érdekessége, hogy a többi száraz termőhelyeken előforduló fehér virágú hazai szegfűfajoktól eltérően lápi környezetben él.
Eszmei értéke: 5000.-
Kornistárnics
Fotó: Vikár József
Védett! 20–60 cm magas, egyszerű vagy elágazó szárú évelő növény. Átelenes levelei közül az alsók rövidebbek, tompásak, a felső ezzel szemben szálas-hosszúkásak. Tőlevelei hiányoznak. Feltűnő, 3-5 cm nagy, sötét égszínkék virágai magányosan vagy kisebb csoportokban, általában a hajtások csúcsi részén fejlődnek. Az 5 cimpájú pártát belül egy-egy világos (fehéres-rózsaszínes) pettyezett sáv díszíti. Július végétől szeptember közepéig virágzik. Egykor a tüdőbaj gyógyítására gyűjtötték, virágát piacon árulták, de napjainkban elsősorban az élőhelyeinek a megszűnése az, ami a leginkább veszélyezteti.
Eszmei értéke:
Szibériai nőszirom
Fotó: Vikár József
A szibériai nőszirom (Iris sibirica) a nősziromfélék (Iridaceae) családjába tartozó, Magyarországon védett növényfaj. 50-80 cm magas, nyúlánk termetű, üreges szárú nősziromfaj. A levelek 5-7 mm szélesek, sokkal rövidebbek a virágzó szárnál. A felső szárlevelek és a buroklevelek hártyásak. Szára rendszerint egyvirágú. A külső lepelcimpák körmének hossza feleakkora, mint a kerekded, elöl kicsípett csúcsi rész. A lepel sötétlila. Termése tok, nem csőrös. Május-júniusban virágzik. Tőkéjében meghajtó és hánytató anyag van, ezért a mérgező növények közé számítják.
Poloskaszagú kosbor
10-35 cm magas kosborféle. A tőlevelei szálas-lándzsásak, a szárlevelei szálasak, legfeljebb 1 cm szélesek. A virágzata nyúlánk, tömött, többé- kevésbé hengeres fürt. A virágok aprók (0.8-1 cm), színük nagyon változékony, legtöbbször szennyes vörös-barnák, de nem ritkák sárgásbarna és a zöldesfehér egyedek sem. A lepellevelek sisakszerűen összeborulnak, tojásdadok. A mézajak háromkaréjú, a középső karéja hosszabb a két szélsőnél, tompa végű. A sarkantyú rövidebb a magháznál, lefelé görbülő. Tudományos nevét a poloskaszagra emlékeztető kelllemetlen illatanyagokat termelő virágairól kapta.
Virágzás: Június-július.
Méret: 10-35cm
Élőhely: láp-, mocsár-, homok- és löszpusztarétek valamint szikesek, homoki tölgyesek tisztásai.
Agár kosbor
Fotó: Vikár József
Virágzás: Május-június.
Méret: 8-20cm
Élőhely: Réteken, nedves homoki gyepekben, sztyepekben.
Hússzínű ujjaskosbor
Virágzás: Május-június.
Méret: 20-60cm
Élőhely: mocsárrétek, láperdők.
Széleslevelű gyapjúsás
Keskenylevelű gyapjúsás
Kétlaki macskagyökér (Valeriana dioica)
Fotó: Vikár József
Kövi pimpó (Potentilla rupestris)
Fotó: Vikár József
Vitézkosbor (Orchis militaris)
Fotó: Vikár József
Kakukkszegfű
Fotó: Vikár József
Szurokszegfű
Fotó: Vikár József
Szúnyoglábú bibircsvirág
Fotó: Vikár József